אודותינו

היי, אני אסף, מייבא תכשיטים מהמזרח. המסע שלי התחיל כאשר טיילתי בהודו והייתי מוקף במלא תכשיטים שהיו מאוד יפים בעיניי אבל אף פעם לא ענדתי אותם. בהמשך הטיול החלטתי ליצור צמיד וטבעת בעיצוב אישי שלי. כשהגעתי לפושקר התחלתי להרגיש את האנרגיה המטורפת של הודו שכולם מדברים עליה, התחלתי לחשוב איך אני רוצה לחיות את החיים שלי והרעיון לייבא תכשיטים מהודו התגבש. בהמשך פתחתי באסטה בשוק הכרמל שם אני מוכר את התכשיטים למגוון של אנשים ונותן הזדמנות גם לאנשים שלא היו במזרח להנות מהם. כשאנשים מתקשטים בתכשיטים שאני מביא זה עושה לי טוב על הלב.

הבאתי את האהבה שלי מהמזרח אליכם, אני שמח לחלוק אותה!

?מה זה בעצם בראס [פליז]

הרבה מהאנשים לא מכירים את החומר בראס [פליז] אז הנה כמה מילים עליו: הוא מורכב מנחושת ואבץ וצבעו אדמדם או צהוב [תלוי בריכוזי האבץ שבו]. הבראס קשה וחזק יותר מנחושת. היום משתמשים בבראס כמו שהוא או שמצפים אותו בזהב או כסף. הבראס עוזר לפתוח את העין השלישית ומזרים אנרגיה לגוף והוא נהדר בשילוב עם אבנים.

 

Hey, my name is Asaf, I import jewelry from the East. My journey began when I traveled to India and was surrounded by all the jewels that were very beautiful but I never wore them. During my trip I decided to create a bracelet and a ring in my personal design. When I arrived to Pushkar I began to feel the crazy energy of India that everyone was talking about. I began to think about how I wanted to live my life and the idea of ​​importing jewelry from India had crystallized.  then I opened a store in the Carmel market where I sell the jewelry to a variety of people and give an opportunity to people who were not in the East to enjoy them. When people decorate themselves with the jewelry I bring, it makes me feel good.

I brought my love from the East to you, I'm glad to share it!

WHAT IS BRAS?

Many people do not know the material in Brass. So here are some words about it: It is made of copper and zinc and is reddish or yellow [depending on the zinc concentrations in it]. The brass is harder than copper. Today, he is being used plated in gold or silver. The brass helps open the third eye and inject energy into the body and it is great in combination with stones.